Atsargiai! Nuodingi augalai miške

2024 03 25


Kovo mėnuo gausus aplinkosauginių renginių, skirtų gamtos pažinimui, saugojimui, Žemės dienai minėti.

Vienas tokių renginių vyko integruotoje biologijos – chemijos pamokoje. Jos metu moksleiviai dalyvavo Kauno miškų ir aplinkosaugos inžinerijos kolegijos organizuotoje paskaitoje „Atsargiai! Nuodingi augalai miške“ iš paskaitų ciklo „Gamtos pažinimas, išsaugojimas ir įdomioji inžinerija“.

Paskaitos metu moksleiviai buvo supažindinti su nuodingiausių augalų, kurie auga Lietuvos miškuose, dešimtuku. Lektorė pristatė, kad Lietuvos miškuose slepiasi daugybė nuodingų augalų (apie 120 rūšių), kurie savo įspūdingais išvaizdos bruožais (o kartais ir visai niekuo neišsiskiriantys) intriguoja gamtos mylėtojus. Įvairiose augalinėse dalyse, o ypač uogų ir vaisių sėklose, kaupiami toksinai skirtingai veikia įvairių grupių organizmus, dėl jų prisitaikymo, jautrumo, gaunamos dozės.

Moksleiviai sužinojo, kad paprastasis žalčialunkis – nuodingiausias augalas Lietuvoje. Nors jo uogomis minta paukščiai, žmogui jos visiškai netinkamos. Dalį nustebino, kad paprastoji pakalnutė, naudojama kvepalų gamyboje, taip pat nuodingas augalas. Visose šio augalo dalyse yra apie 20 nuodingų medžiagų, kuriomis apsinuodijus atsiranda pykinimas, vėmimas, širdies aritmijos, galvos skausmai.

Primename, kad jeigu aptinkate nepažįstamų augalų, jų geriau neliesti, neskinti, nenešti namo ir tuo labiau neragauti. Kad pasivaikščiojimas ar laiko praleidimas gamtoje nesukeltų neigiamų pasekmių, būtina išmokti atpažinti nuodingus augalus, o aptikus – jų vengti.

Biologijos mokytoja Vilija Kanapinienė

misc-9
misc-12 misc-13 misc-14
misc-15 misc-16 misc-17